Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Ενισχυτές, ηχεία και άλλα καλούδια... [INFO BASE] - Page: 8

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

Αν διαβαζες τα post του phantomdj απο πανω θα καταλαβαινες οτι 60W απο μονο του δεν λεει κατι.Καταρχας το στερεοφωνικο σου ειναι 60w peak η RMS?Γιατι εχει μεγαλη διαφορα.!Επισης για να συγκρινεις την ενταση δυο ηχειων αυτο που πρεπει να συγκρινεις ειναι τα DB και οχι τα W.Τα watt μας δειχνουν ποση ενεργεια καταναλωνει το ηχειο στη μοναδα του χρονου,και βεβαια ειναι ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ που παιρνουμε για να συγκρινουμε 2 ηχεια.Η αλλη λοιπον παραμετρος ειναι τα db που βγαζει το ηχειο στο 1W σε αποσταση 1m απο αυτο η αλλιως db/w/m.Μπορει τα db/w/m στα παλια σου ηχεια να ειναι μεγαλο ενω σε αυτα μικρο και ετσι καταλαβαινεις οτι τα παλια θα παιζουν πιο δυνατα,η μπορει να συμβαινει και το αντιθετο.Σε καθε περιπτωση αφου τα ηχεια που θες να συγκρινεις ειναι στα ιδια Watt αυτο που εχεις να συγκρινεις ειναι τα db/w/m.
ΠΡΟΣΟΧΗ:Μην πεις απλοικα το ενα εχει 97db το αλλο 100 οποτε για 3db κραταω τα παλια μου.3db σημαινει περιπου 2πλασια ενταση οποτε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι λιγα.
 

Posté Wed 29 Jun 11 @ 12:28 pm
Επίσης λέει συνολική απόδοση 60Watt R.M.S. που πρακτικά σημαίνει οτι θα πάρεις 60 Watt RMS εάν (και μόνο εάν) ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΙ ηχεία παίξουν ταυτόχρονα στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους, πράγμα πρακτικά αδύνατο.
 

Posté Wed 29 Jun 11 @ 12:57 pm
Καλησπερα παλι παιδια!Θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε τι σημαινει στα ηχεια Watt Program.Κατι ειχα ακουσει πιο παλια οτι και καλα ειναι η RMS ισχυ που βγαζουν συνολικα 2 τετοια ηχεια,αλλα δεν μου κολλαει...!
 

Posté Sat 02 Jul 11 @ 11:43 am
 

Posté Thu 21 Jul 11 @ 4:37 am
Εξαρταται για τι δουλεια τα θες.Εγω αυτη την μαρκα δεν την εχω ακουσει,αλλα 400 W μονο 160 ευρω.;Αν θες κατι οικονομικο και ποιοτικο παρε Mackie.Εχει βγαλει κατι ηχεια 400 W RMS αυτοενισχυομενα και αν θυμαμαι καλα τα 2 κοστιζουν γυρω στα 500 ευρω,δηλαδη 200 παραπανω απο αυτα που εχεις διαλεξει...
 

Posté Thu 21 Jul 11 @ 8:19 am
Το βάρος το πρόσεξες καθόλου; 14KG έκαστο...
Πάντως καταλαβαίνεις και μόνος σου οτι η "κατηγορία" αυτών των ηχείων είναι low-entry τόσο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής τους όσο και την "ποιότητα" (πιστότητα) του ήχου που βγάζουν.

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε Mackie ή RCF.
 

Posté Fri 22 Jul 11 @ 12:13 am
Φιλε καλησπερα. Το συγκεκριμενο ηχειο δεν ξερω αν ειναι καλο παντως αυτο της ιδια εταιρειας http://www.dbmelectronics.gr/epaggelmatikos-ixos/ixeia-epaggelmatikou-ixou/ixeia-aytoenisxyomena/ibiza-xtm15amp.html που το εχω εγω ειναι μια χαρα (για μενα). Η αληθεια ειναι οτι η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι η καλυτερη που υπαρχει αλλα παντως απο αποδοση ειμαι ικανοποιημενος 100% και παραπανω.
 

Posté Fri 22 Jul 11 @ 6:37 am
Εγω προτεινω Mackie γιατι η RCF παραειναι ακριβη....
 

Posté Fri 22 Jul 11 @ 9:55 am
Φιλε vlakasman εχεις λινκ απο καποιο μαγαζι για τα ηχεια της Mackie που λες οτι τα δυο μαζι κανουν 500ευρω ?
 

Posté Sat 23 Jul 11 @ 6:34 am
Μπες στο djmania και θα τα βρεις...Αν δεν τα χει εκει μπες στο djmarket.Αν και ειμαι 99.9% σιγουρος οτι τα χει το dj mania...
 

Posté Sat 23 Jul 11 @ 9:22 am
 

Posté Sat 23 Jul 11 @ 9:49 am
Απορία:
Αν παίζεις με εξωτερικό μίκτη, έχεις όμως ως πηγή το PC, τότε το gain από που το ρυθμίζεις? "Κόβεις" από το PC (που είναι και η βασική πηγή) και έπειτα, αν χρειάζεται και από το μίκτη, ή "ταΐζεις" το μίκτη με τον ήχο ακριβώς όπως βγαίνει από το PC, ελέγχοντας gain μόνο από αυτόν;
 

Posté Sat 17 Dec 11 @ 8:38 am
ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ εισάγουμε το σήμα απείραχτο στον μίκτη και στη συνέχεια ρυθμίζουμε τα gain απο εκεί...
Γενικά για εξωτερικό μίκτη βάζουμε το gain του VirtualDj στο auto (ώστε να κάνει normalization) ρυθμίζουμε τις εντάσεις της κάρτας ήχου στο FULL και ρυθμίζουμε τα gain του μίκτη ώστε να μην παραμορφώνει η ΕΙΣΟΔΟΣ του σήματος!
 

Posté Sat 17 Dec 11 @ 11:07 am
παιδια καλησπερα
εχω 1 προβλημα

εχω 2 ηχεια ενεργα behringer b215d και 2 καλωδια xlr 9μ.
συνδεω τα καλωδια στα ηχεια και απο εκει θελω να τα συνδεσω σε 1 μικτη hercules dj console mk2.
αγορασα 2 ανταπτορες (σαν αυτους) :
http://images.marketplaceadvisor.channeladvisor.com/hi/68/68411/PJ0631.1.jpg

το προβλημα μου ειναι πως οταν τα συνδεω τα rca στα input 1/2 του μικτη μου του hercules , ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘOYN γιατι ειναι πολυ χοντροι οι ανταπτορες , απο οσο ξερω υπαρχουν κατι αλλοι ανταπτορες απο xlr (female) σε rca (male) οι οποιοι εχουν και 1 μετρο καλωδιο ,
ειναι καλυτεροι ποιοτηκα;
γνωριζετε που μπορω να βρω στην Αθηνα να αγορασω τετοιον ανταπτορα για να συνδεσω κατευθειαν rca στον μικτη μου χωρις προβλημα ;

τελος και πολυ σημαντικο υπαρχει καποιος τροπος με ανταπτορες να μην εχω το κλασσικο προβλημα 'χρατς χρουτς' , δηλαδη τα βυσματα να μην κανουν καλοι επαφη στα μηχανηματα.
τα καλωδια τα xlr ειναι πολυ καλης ποιοτητας, για αυτα που φοβαμαι ειναι οι ανταπτορες.
τελος , μπορω να την βγαλω καθαρη χωρις προβλημα αλλα με μεγαλη προσοχη στις εντασεις ΧΩΡΙΣ 2ο μικτη;
δηλαδη να συνδεσω τα ηχεια κατευθειαν στον hercules mk2 , ο οποιος ειναι μαζι και καρτα ηχου και δεν εχει master να ρυθμισεις τον ηχο ΟΥΤΕ vu meter για να βλεπεις αν peak αρει.

εχετε να μου δωσετε καποιες συμβουλες για να μην εχω προβλημα σε δυνατες εντασεις;
σας ευχαριστω


edit
φαντομ , ναι διαβασα το ακριβως παραπανω ποστ που λες για τη συνδεση των ηχειων σε μικτη και μετα σε καρτα ηχου / pc
δηλαδη χωρις 2ο μικτη στη περιπτωση μου θα εχω σοβαρο προβλημα;
αξιζει να το διακυνδινευσω; η θα εχω προβληματα στον ηχο και θα γινω και ρεζιλι;

τι θα μου προτεινες να κανω;
 

Posté Sat 17 Dec 11 @ 1:51 pm
παιδια παιζω dj σε μικρες εκδηλωσεις ειμαι καινουργιος στο χωρο!θελω να καλυπτω περιπου 200 - 250 ατομα!

εχω καταληξει σε ενεργο συστημα για ευκολια μεταφορας και επειδη τα ενεργα εχουν limiter που θα τα προστατευουν μιας και δεν ξερω απο παθητικα και ενισχυτες!
σκεφτομαι να παρω δυο ηχεια :
http://www.rcf.it/products/pro-speak...ries/art-315-a
ή
δυο τετοια :
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2...&Category=2198
( DB TECHNOLOGIES Opera-405D )
ποια εταιρια ειναι πιο αξιοπιστη;πως σας φαινονται; τι μου προτεινεται;
τα mackie srmxv2 πως σας φαινονται;

help!!!!!!!περιμενω απαντηση σας
 

Posté Sun 18 Dec 11 @ 12:09 pm
@vgiorgos1:
Εγώ θα αγόραζα τα RCF χωρίς δεύτερη σκέψη... Ειδικά τα 315Α τα δουλεύω τουλάχιστον 5 χρόνια σε συναυλίες (σαν monitor) και σε mobile events και είναι σκυλιά... Δεν καταλαβαίνουν τίποτα...

@ComputerGuy:
1) Ή αγοράζεις δύο αντάπτορες σαν αυτόν:

και χρησιμοποιείς και ένα τυπικό καλώδιο RCA<->RCA

ή με τους αντάπτορες που έχεις αγοράζεις ένα καλώδιο από αρσενικό RCA σε θηλυκό RCA


Αν δεν θέλεις αντάπτορες και καλώδια, αλλά θέλεις έτοιμο "καλώδιο-αντάπτορα" δεν ξέρω που θα τον βρεις Αθήνα, αλλά σίγουρα θα βρεις σε καταστήματα που πουλάνε προϊόντα επαγγελματικού ήχου.

(Το καλώδιο αυτό πωλείται ΕΔΩ)

Απο άποψη ποιότητας, όσο πιο ακριβό τόσο πιο ποιοτικό είναι είτε ο αντάπτορας, είτε το καλώδιο. Δεν παίζει κανένα ρόλο αν είναι σκέτος ο αντάπτορας ή αν ενδιάμεσα έχει και καλώδιο.
Το "χρατς χρουτς" δεν το γλυτώνεις όταν μετακινείς - κουνάς τα βύσματα RCA. Κι αυτό γιατί είναι η φύση της μετατροπής του σήματος που προκαλεί αυτό τον θόρυβο... Μην ξεχνάς οτι κανονικά τα ηχεία σου περιμένουν balanced σήμα στην είσοδο και "υπολογίζουν" τι θα "παίξουν" με αυτή την λογική. Έτσι, όταν κουνάς τα RCA (πάνω στα βύσματα που κουμπώνουν) η τριβή των μετάλλων προκαλεί στιγμιαίες μεταβολές στο στατικό ηλεκτρισμό / γείωση του σήματος και εξ' ου και το "χρατς χρουτς"

2) Εαν ο Hercules δεν έχει τουλάχιστον ένα ρυθμιστικό MASTER έντασης εγώ δεν θα προχωρούσα στην συνδεσμολογία που αναφέρεις. Εαν έχει (ή αν μπορείς να κάνεις map κάποιο ρυθμιστικό) τότε θα προχωρούσα μεν στη σύνδεση αλλά θα τοποθετούσα τα ηχεία έτσι ώστε να μπορώ να βλέπω αν κάνουν clip. Συνήθως όλα τα αυτοενισχυόμενα έχουν μία ένδειξη signal και μία ένδειξη clip είτε στο panel σύνδεσης του σήματος / ρύθμισης του gain είτε στην πρόσοψη του ηχείου. Διαφορετικά "στα τυφλά" πάλι δεν θα προχωρούσα...
 

Posté Sun 18 Dec 11 @ 3:18 pm
Καλησπερα παιδια θα υθελα να σας κανω της εξης ερωτησεις εχω αγορασει 2 απο αυτα τα παθιτικα ηχεια http://www.djmarket.gr/%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-skytec-sp1500-450w-p-2714.html και θελω τορα να αγορασω εναν ενισχυτη που να τεριαζει με αυτα κουτι χορις προβλημα να τα καψι,επισης στο μελον σκεφτομαι να παρω αλλα 2 απο αυτα ,και θελω ο ενισχυτης που θα παρω να τα παιζι στα τερματα τα ηχεια.Διαθετω 200-350 Ευρω.
 

Posté Wed 14 Mar 12 @ 10:03 am
Το "καλύτερο" που μπορείς να πάρεις με αυτά τα λεφτά για αυτά τα ηχεία είναι http://www.artsound.gr/catalog/behringer-europower-2000-stereo-amplifier-2x350w-2x500w-p-12257.html

Και ΟΧΙ δεν θα παίζουν στα "τέρματα"

Γενικά πρέπει να βρεις ένα ενισχυτή 2 Χ 600W @ 4Ω / 2 Χ 300W @ 8Ω

Ένας ενισχυτής που ταιριάζει πολύ καλύτερα στα χαρακτηριστικά των ηχείων σου είναι αυτός:
http://www.artsound.gr/catalog/crown-2000-power-amplifier-2x1050w2o-2x650w4o-2x375w8o-p-18332.html
Βέβαια δεν αποτελεί "συμφέρουσα" αγορά για τα δεδομένα ηχεία... :P
 

Posté Thu 15 Mar 12 @ 1:49 am
Ευχαριστο πολυ για την γρηγορη απαντηση τελικα βρικα ποιον θα παρω http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=15226&LANG=GR .Θα με καλυπτει πληρως αυτο το Μηχανημα.Απο τα ηχεια ειμαι πολυ ευχαριστημενος τα εχο κοντα στον 1 χρονο και δεν μασανε μια για τα λεφτα τους βεβαια.
 

Posté Thu 15 Mar 12 @ 7:24 pm
GEIA SAS KAI PALI THA ITHELA MIA KALY MARKA KALODIOUY GIA NA SYNDESO TON ENYSXITI ME TON YPOLOGISTI,POIA SYNDESEI EINAI KALYTERI MONO I STEREO?
 

Posté Mon 26 Mar 12 @ 7:05 am
73%