Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Chill out II - Page: 1

Cette partie de ce topic est ancien et peut contenir des informations obselètes ou incorrectes

 

Posté Thu 23 May 19 @ 4:16 pm
λεει καθαρα οτι αφορουν οσους ασχολουνται παριστασιακα με το θεμα οσοι εχουν εναρξη ( πχ εγω ) λογικα δεν εχουν προβλημα
 

Posté Thu 23 May 19 @ 8:03 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@dimitris_g αυτό μόνο Chill Out δεν είναι. Περίμενα κανα ανέκδοτο :)
 

Posté Fri 24 May 19 @ 12:52 am
djdad wrote :
@dimitris_g αυτό μόνο Chill Out δεν είναι. Περίμενα κανα ανέκδοτο :)

Για ανεκδοτο το εβαλα Μπαμπη! Χαχαχα. Ετσι οπως τα εχουν κανει μονο για γελια ειναι. Μια ετσι μια γιουβετσι και αν μπει και θελει να να σε γραψει θα σε γραψει.
 

Posté Fri 24 May 19 @ 3:07 pm
Καλά μου παιδιά , ξέρει κάνεις τι παίζει; , το εργοσημο του DJ πρέπει να το κόψει ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού που θα γίνει το event ή μπορεί και ο μπαμπάς - γαμπρός ;
 

Posté Mon 29 Jul 19 @ 8:58 am
σε εναν απο τους γαμους που ειχα το σαββατο ειχα μηχανηματα ηχοληπτη και dj εγω αυτους τους ασφαλισα εγω οταν ρωτησα για την ορχηστρα τι γινεται ( γιατι η ολοι θα ειναι οκ η κανενας να ειναι οι μισοι δεν λεει τπτ ) και η νυφη μου απαντησε οτι την ορχηστρα την ειχε ασφαλισει αυτη με εργοσημα οποτε λογικα και για τον dj ισχυει το ιδιο δηλαδη αν δεν ηταν δικος μου θα του εβαζε και αυτου εργοσημο
 

Posté Mon 29 Jul 19 @ 10:32 am
Το εργόσημο το κόβει αυτός που σε "προσλαμβάνει" (μπαμπάς, γαμπρός, νύφη, κτλ)
Το πρόβλημα είναι οτι πρέπει ΚΑΙ το μαγαζί/κτήμα να σε γράψει (χειροκίνητα) στη λίστα του εργαζόμενου προσωπικού για την μέρα αυτή, και μετά φυσικά να ενημερώσει και την μηχανογραφική λίστα ο λογιστής.
Το μαγαζί ΔΕΝ πληρώνει ένσημο στην περίπτωση αυτή. Είναι όμως ένα έξτρα γραφειοκρατικό πρόβλημα...

Υ.Γ.:
Επειδή είμαστε Ελλάδα... Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ένα μαγαζί μπορεί να ασφαλίσει προσωπικό με εργόσημο και όχι με τον κλασσικό τρόπο της πρόσληψης/απόλυσης που ίσχυε μέχρι σήμερα. Από αυτά που ξέρω, ΔΕΝ μπορεί, αλλά εδώ πρέπει να απαντήσει λογιστής. Πάντως για αυτά που ανέφερα παραπάνω είμαι σίγουρος...
 

Posté Mon 29 Jul 19 @ 1:39 pm
... ευχαριστώ παίδες !
 

Posté Mon 29 Jul 19 @ 7:20 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Αυτό το είδατε; https://www.reddit.com/r/DJs/comments/cewbal/key_analysis_accuracy_comparison_2019/

Συγκριτικό για key analysis με τα εξής αποτελέσματα: (επί τοις εκατό το ποσοστό σωστών αναλύσεων)

Which application is the most accurate in July 2019 when it comes down to key analysis?

1. Mixed In Key 8.5.2325.0 ~75%
2. Traktor Pro 3.2.060 ~69%
2. tuneXplorer 2.9.0.0 ~69%
3. KeyFinder 2.4 ~68%
3. Audiokeychain.com ~68%
4. rekordbox 5.6.1 Beta 2 ~63%
5. Mixvibes Cross DJ 4.0.1 ~61%
6. beaTunes 5.1.14 ~57%
7. Serato DJ Pro 2.2 ~56%
8. PCDJ Dex 3.0.14 ~47%
9. VirtualDJ 2018 b5046 ~38%
10. Mixxx 2.2.1 ~36%
 

Posté Sat 17 Aug 19 @ 2:49 pm
Κατά την προσωπική μου άποψη, το συγκεκριμένο συγκριτικό test είναι "στημένο", για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένους σκοπούς - στόχους (και ο νοών νοείτω)! Και αυτό δεν το λέω ως χρήστης του VDj (το οποίο δεν έλαβε καλή βαθμολογία στο εν λόγω test), αλλά ως Digital Dj γενικά...

Εάν ο οποιοσδήποτε ήθελε πραγματικά να κάνει ένα "αντικειμενικό" συγκριτικό test, όφειλε:

1. Να μην μπερδεύει τα μήλα με τα πορτοκάλια! Τι σχέση έχει ένα εξειδικευμένο software εύρεσης τονικότητας (και όχι "κλειδιού", που λανθασμένα όλοι αναφέρουν), με ένα Dj Software?

2. Αρχικά να συγκρίνει τους πόρους (CPU, RAM, κ.α.) που χρησιμοποιεί το εκάστοτε Dj Software. Γιατί στην τελική, αυτό είναι το A και το Ω σε ένα οποιοδήποτε software...

3. Κατόπιν, να συγκρίνει την Bpm Engine του εκάστοτε Dj Software. Γιατί στην τελική, δεν μιξάρουν όλοι EDM...

Και εφόσον τα υλοποιήσει όλα τα άνωθεν, ας κοιτάξει - συγκρίνει μετά και την όποια λεπτομέρεια (π.χ. τονικότητα, κ.α.)...

Έχει κανείς αντίρρησή?


P.S. Όταν μίξαρε ο Frankie Knuckles ή ο Ron Hardy ή ο Danny Tenaglia ή ο Carl Cox την δεκαετία του '90, είχαν κάνα software εύρεσης τονικότητας (μη χ€$ω)? Είχαν αυτί...
 

Posté Sat 17 Aug 19 @ 6:11 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Θείε, δε νομίζω ότι ήταν ένα συγκριτικό για το ποιο ειναι καλυτερο DJ software. Και οι "σωστές" τονικότητες -η βάση που χρησιμοποιούν για την βαθμολογία- για τα τραγούδια έχει γίνει με το αυτί. Και λέει από ποιους. Επίσης έχει και την λίστα με τα τραγούδια που αναλύθηκαν.

Βασικά λίγο με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της έρευνας. Το VDJ με βολεύει εδώ και 15 χρόνια περίπου οπότε δεν θα το άλλαζα για οποιοδήποτε συγκριτικό τεστ.

Το έβαλα μόνο και μόνο για να έχουμε να πούμε κάτι και ίσως να ενδιαφέρει και τους admins για να το ψάξουν λίγο παραπάνω
 

Posté Sat 17 Aug 19 @ 7:58 pm
djachi wrote :
Θείε, δε νομίζω ότι ήταν ένα συγκριτικό για το ποιο ειναι καλυτερο DJ software.
Συμφωνώ, αλλά εφόσον περιλαμβάνονται (σχεδόν) όλα τα γνωστά Dj Software στο συγκριτικό test, κάποιος "ανίδεος" μπορεί να εξάγει κάποια (λανθασμένα) συμπεράσματα (εφόσον αφαιρέσει τα "λοιπά" software)...


djachi wrote :
Και οι "σωστές" τονικότητες -η βάση που χρησιμοποιούν για την βαθμολογία- για τα τραγούδια έχει γίνει με το αυτί. Και λέει από ποιους. Επίσης έχει και την λίστα με τα τραγούδια που αναλύθηκαν.
Πρόσεξε: Η τονικότητα ενός οποιουδήποτε κομματιού είναι "εμφανέστατη", όταν το εκάστοτε κομμάτι έχει δημιουργηθεί από κάποιον που διαθέτει γνώσεις - πτυχίο σύνθεσης. Άρα, έχει ήδη (και κατά σειρά) πτυχίο θεωρίας, πτυχίο αρμονίας, πτυχίο αντίστιξης, πτυχίο φούγκας και τέλος πτυχίο σύνθεσης - ενορχήστρωσης!
Πίστεψέ με, δεν έχει κάτσει ο κάθε "παραγωγός" EDM μουσικής στο θρανίο επί 14 χρόνια (τουλάχιστον), για να έχει αυτά τα πτυχία, άρα και να είναι σε θέση να γράψει "ορθή" ηλεκτρονική μουσική! Γι αυτό και η συνδρομή των "ειδικών"...
Το θέμα, όμως, δεν είναι τι θα αποφανθεί ο ειδικός! Σε μια παρτιτούρα π.χ. του Beethoven, δεν απαιτείται η συνδρομή των "ειδικών", για να απαντηθεί το ερώτημα της τονικότητας του κομματιού! Τοιουτοτρόπως, τίθεται το ερώτημα (εκ των πολλών άλλων) γιατί δεν χρησιμοποίησαν κατά κύριο λόγο κομμάτια κλασσικής μουσικής, όπου η τονικότητα δεν είναι "υποκειμενική" και δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης??? Μήπως δεν υπάρχουν "δύσκολα" κομμάτια κλασσικής μουσικής, όπου η βασική τονικότητα είναι "κρυμμένη"???


djachi wrote :
Βασικά λίγο με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της έρευνας. Το VDJ με βολεύει εδώ και 15 χρόνια περίπου οπότε δεν θα το άλλαζα για οποιοδήποτε συγκριτικό τεστ. Το έβαλα μόνο και μόνο για να έχουμε να πούμε κάτι και ίσως να ενδιαφέρει και τους admins για να το ψάξουν λίγο παραπάνω
Καλώς έπραξες αν και νομίζω ότι ο Dad είναι γνώστης του θέματος...


P.S. Διαθέτω πτυχίο πιάνου και πτυχίο θεωρίας, αρμονίας, αντίστιξης, όπως επίσης μία πάρα πολύ καλή σχέση - γνώση - εμπειρία με H/Y και Audio Software. Παρ' όλα αυτά, δεν έχω τολμήσει να συνθέσω μουσική, έστω και ηλεκτρονική!
Το να έχεις ένα "καλό αυτί", κάποιες γνώσεις μουσικής και μία άριστη σχέση με την τεχνολογία, δεν σε κάνει "συνθέτη". Τώρα, το γιατί είχαμε "θεοποιήσει" και "θεοποιούμε" π.χ. τον συγχωρεμένο τον Avicii και τον κάθε Avicii, αυτό είναι μία άλλη ιστορία...
 

Posté Sat 17 Aug 19 @ 8:50 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Το δα και γω το συγκεκριμενο θεμα...
αλλα αν το διαβασεις προσεκτικα και εισαι νοημων καταλαβσινρις οτι μπαζει απο πσντου!!
 

Posté Sun 25 Aug 19 @ 9:54 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
- Πόσο χρόνων είσαι?
- Έπαιζα με το Atomix MP3
- Χίλια συγνώμη
 

Posté Thu 26 Sep 19 @ 1:13 pm
Και έτσι, "φρεσκαδούρα" είναι... Το "σωστό" είναι:

- Dj, πόσο χρόνων είσαι?
- Scratchαρα με 45άρια, που αγόραζα 25 δραχμές το ένα!
- Respect...


;-)
 

Posté Thu 26 Sep 19 @ 3:38 pm
djadamxControlleristMember since 2006
Ο dj....octapus !!!
 

Posté Fri 27 Sep 19 @ 6:20 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
παιδες τι κανουμε? ειπα να ξυπνησω λιγο το τοπικ μεσα στην βαρεμαρα την οποια περναμε αυτες τις μερες....
εν τω μεταξυ χαζευω στο fb και ρε φιλε το 90% των γνωστων "φιλων" του fb ολη μερα κανουν εναλλαξ live stream... για να μην αναφερω ποσοι απο τους γαματους djουλες εμαθαν οτι το vdj στριμαρει κιολας και μας εχουν ζαλισει τα παπαρια με το default shader (ετσι λεγεται? η απλα σκιν?) ..
και το αλλο 10% ασχολειται με τα τεκτενομενα του ιου μαζι με θεωριες συνομωσιας...τζιζας δλδ! ποσο να αντεξουμε??
 

Posté Tue 31 Mar 20 @ 6:49 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PANOSV wrote :
παιδες τι κανουμε? ειπα να ξυπνησω λιγο το τοπικ μεσα στην βαρεμαρα την οποια περναμε αυτες τις μερες....
εν τω μεταξυ χαζευω στο fb και ρε φιλε το 90% των γνωστων "φιλων" του fb ολη μερα κανουν εναλλαξ live stream... για να μην αναφερω ποσοι απο τους γαματους djουλες εμαθαν οτι το vdj στριμαρει κιολας και μας εχουν ζαλισει τα παπαρια με το default shader (ετσι λεγεται? η απλα σκιν?) ..
και το αλλο 10% ασχολειται με τα τεκτενομενα του ιου μαζι με θεωριες συνομωσιας...τζιζας δλδ! ποσο να αντεξουμε??


χαχαχαχα ισχυουν ολα!
 

Posté Tue 31 Mar 20 @ 7:05 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Ελα ρε Αλεκο! εμα ναι ρε φιλε δλδ.... εν τω μεταξυ βαλε σε ολα αυτα που σου πα το οτι εισαι σπιτι ολη μερα και εχεις και την γυναικα!! εμα ποσο να αντεξει ο ανθρωπος??? :p
 

Posté Tue 31 Mar 20 @ 7:12 pm
35%