Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Scratch dna κόλλημα - Page: 2
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Για να κάνω αναβάθμιση δεν είναι δύσκολο αλλά δεν ξέρω αν θέλω το επόμενο λογισμικό από αυτό που έχω.

Το άλλο είναι εύκολο να το κάνω! Θα το δοκιμασω στης ρυθμίσεις και θα σου πω .

Παράξενο όμως να συμβαίνει σε εμένα μόνο αυτό. Μήπως δεν κάνετε κάτι σωστά, δεν ξέρετε μάλλον πως να κολλάτε θα σας κάνω μαθήματα χαχαχαχχα
 

Posté Mon 01 Mar 21 @ 11:20 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Να διευκρινίσω ξανα κάτι... το είχα αναφέρει σε ενα από τα βίντεο που ειχα ανεβάσει αλλα τα έσβησα .... ότι το κόλλημα γίνετε στα 3 κάτω pads από το δεξιό deck ... επειδή με βολεύει να πατάω από εκεί χρησιμοποιώπιο συχνά αυτά , προσπάθησα να κολλήσω και το αριστερό αλλα δε τα κατάφερα. Εσεις δουλεύετε όλα? Και θέλει να ξεκινάς το τραγούδι με παρατεταμένα το pads ως που να ξεκινήσει... και κανε αλλαγές τραγούδια μην έχεις ολο το ίδιο.
 

Posté Mon 01 Mar 21 @ 11:42 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Σκέφτηκα κάτι.... να το δοκιμάσω χωρίς να επιλέξω αυτο που δείχνει της 4 επιλογές των pads hot cue, roll ,slien ,sampler και πρέπει να κάνω δεξί κλικ για να αλλάξω την επιλογή αλλα αυτό που τα δείχνει όλα σε μια επιλογή... μήπως με αυτό δε κολλήσει, μήπως το πρόβλημα το δημιουργεί αυτό που έχω επιλεγμένο, μήπως κάπως μπερδεύετε...

Κατι μου λέει ότι αυτό θα δημιουργεί το πρόβλημα. Το δοκιμάσατε εσείς με τα 4 η με το ένα? Το βίντεο που ειχα ανεβάσει το είχατε δει ?
Αύριο θα το δοκιμασω και αν είναι θα ξανα τραβήξω βίντεο από την αρχή μέχρι να μου κολλήσει
 

Posté Mon 01 Mar 21 @ 3:47 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Σκ@τ@.... έπαιξα και με το 1 pads και πάλι κόλλησε... είχα μια ελπίδα ότι έτσι δε θα κολλήσει.... έχω πείσει εναν φιλο μου που έχει και αυτός vdj να πάω να δω αν του το κολλήσω... αντε να δούμε

Φτου γα...... ξέχασα να δοκιμάσω αυτό που μου ειπες με το on off ... την επόμενη φορά.
 

Posté Tue 02 Mar 21 @ 6:39 pm
Κάνε μου μια χάρη και πες μου τι ρυθμίσεις έχεις στο Scratch DNA (Over/Quantized)
 

Posté Tue 02 Mar 21 @ 8:27 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Που το βλέπω αυτό?
 

Posté Wed 03 Mar 21 @ 6:35 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Το ExperimetnalUseMetal ήταν στο όχι το έβαλα στο τωρα στο ναι θα το δοκιμασω μετά...

Phantom εδω το βλέπω?


 

Posté Wed 03 Mar 21 @ 8:21 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Εκανα δοκιμή σήμερα με την αλλαγή που μου είπατε έπαιξα και κόλλησε... τράβηξα βίντεο με οτι ακριβός εκανα από την αρχή ως το τέλος...

https://youtu.be/ODVlwTZvtrA
 

Posté Wed 03 Mar 21 @ 12:36 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
djdad wrote : [quote=djdad] Υποψιάζομαι κάτι αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Δοκίμασε τα παρακάτω .. ένα-ένα ωστε να βγάλουμε κάποια άκρη.
1. Το Scratch Pads page είναι το μόνο που δεν έχει ορισμένο χρώμα για τα Pads, οπότε βάλε αυτό το αρχείο στον φάκελο Documents/VirtualDJ/Pads , ανοιξε το VirtualDJ και δοκίμασε πάλι.
https://www.dropbox.com/s/8nzp0pzacu6k4vl/scratch.xml?dl=0 [quote=djdad]

έχω την εντύπωση οτι απο τοτε που προσέθεσα αυτο το αρχείο παρατήρησα οτι , οταν φορτώνω ενα τραγουδι στα decks είτε στο δεξί ειτε στο αριστερό το ιδιο κανει , σαν να μου εμφανίζει 2 φορες χρωμα στην κυμματομορφή... δηλαδη βλεπω το αρχικό χρώμα του τραγουδιού και μετα μου ξανα περνάει απο πανω ενα ακομα χρώμα .
 

Posté Fri 26 Mar 21 @ 2:09 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
Κάνε μου μια χάρη και πες μου τι ρυθμίσεις έχεις στο Scratch DNA (Over/Quantized)


εχουμε κανενα νεο πανω σε αυτο που μου ειχες ρωτησει? δεν μου εδωσες καμια απαντηση και γενικα ακομα δεν ξερουμε τιποτα στο τι φταίει?...δεν μπορεσα ακομα να βρεθω και με τον φιλο μου να δοκιμάσω και στον δικο του.
 

Posté Fri 26 Mar 21 @ 2:11 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
djdad wrote :
Επίσης, δες στα Settings του VirtualDJ και άλλαξετην ρύθμιση ExperimetnalUseMetal - πχ αν είναι στο Yes βάλτο στο Νο (ή ανάποδα)


αυτο το ειχα κανει που μου ειχες πει και παλι ειχε κολλησει...να το ξανα αλλαξω να το κανω οπως ηταν πριν?
 

Posté Fri 26 Mar 21 @ 2:13 am

1) Επιλέγεις το Scratch DNA σαν effect σε ένα slot
2) Πατάς το γρανάζι δίπλα από το όνομα του effect για να δεις τις ρυθμίσεις του
 

Posté Fri 26 Mar 21 @ 8:39 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
αυτα εχει
 

Posté Sat 27 Mar 21 @ 10:52 pm
Εγω παντως που διαβαζοντας αυτο το νημα ανακαλυψα αυτη τη πολυ ωραια δυνατοτητα οσο καιρο το χρησιμοποιω αυτες τις λιγες ωρες που κανω practice δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα.. λειτουργει αψογα... Θα ηθελα ομως να κανω map στο pad 8 των Hotcues την εντολη ωστε να ξεκιναει χωρις με ενα touch χωρις να χρειαστει να αλλαξω pad page... Tα καταφερα να δουλεψει αλλα δεν ξεκιναει το κομματι με παρατεταμενο πατημα οπως πρεπει... Ποια θα πρεπει να ειναι η εντολη?
 

Posté Sun 25 Apr 21 @ 3:27 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Για να καταφέρεις να το κολλήσεις πρέπει να ξεκινάς συνεχόμενα όλα τα τραγούδια από το δεξί deck και πρέπει να το κάνεις αυτό τουλάχιστον για 15 με 20 λεπτά . Βάζε το ένα τραγούδι μετά το άλλο στο δεξί deck ,και ξεκινά τα με το scratch .
 

Posté Sun 25 Apr 21 @ 7:23 pm
Μα στόχος μου δεν είναι να το κολλήσω...Αρκεί να έχω ήσυχο το κεφάλι μου ότι τις λίγες φορές που θα το χρησιμοποιήσω μέσα σε ένα σετ θα λειτουργήσει απροβληματιστα. Και όσο το δούλεψα έτσι (και αρκετά παραπάνω απ' ότι θα το χρησιμοποιήσω σε εκδήλωση), δεν με προβλημάτισε καθόλου...
 

Posté Sun 25 Apr 21 @ 8:51 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ελπίζω να μην σου κολλήσει αλλα αν θες ... κανε μια προσπάθεια μήπως μπορέσεις να το κολλήσεις και εσύ γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο ότι είμαι ο μόνος που κολλάει... και καλό είναι να το ξέρεις αν θα σου κολλήσει, γιατί αν το πάθεις πάνω σε δουλειά θα είναι αργά. Οπότε αν θες κάνε μια προσπάθεια να μας φύγει η απορία... παίξε για περίπου 20 λεπτά βάζοντας συνέχεια το ένα τραγούδι μετά το άλλο στο δεξί και ξεκινατα όλα με το scratch να δούμε τι θα κάνει
 

Posté Mon 26 Apr 21 @ 9:43 am
dimitris_g wrote :
Θα ηθελα ομως να κανω map στο pad 8 των Hotcues την εντολη ωστε να ξεκιναει χωρις με ενα touch χωρις να χρειαστει να αλλαξω pad page... Tα καταφερα να δουλεψει αλλα δεν ξεκιναει το κομματι με παρατεταμενο πατημα οπως πρεπει... Ποια θα πρεπει να ειναι η εντολη?


Επι τουτου κατι?
 

Posté Tue 27 Apr 21 @ 10:19 am
scratch_dna 'CeCaCeba.DfaEga'

Αυτό το αλλάζεις από τον pad page editor, για την σελίδα hotcues και όχι απευθείας στον controller
 

Posté Tue 27 Apr 21 @ 10:51 am
Εντάξει, ένα χρόνο να έψαχνα αυτό δεν θα μου έκοβε να το δοκιμάσω.... Ευχαριστώ πολύ George!!!
 

Posté Tue 27 Apr 21 @ 5:35 pm
98%