Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Freestyler remote controlled by VirtualDJ
djachiPRO InfinityMember since 2005
Γεια χαρά σε όλους.

Εχω στήσει έναν controller για να ελέγχω το freestyler μέσω του VDJ.
Ανοίγω freestyler, μετά VDJ και όλα καλά. Στο freestyler μου δείχνει το εικονίδιο πάνω δεξιά ότι είναι remote controlled.

Αν κλέισω για κάποιο λόγο το freestyler και το ξανανοίξω, δεν εμφανίζεται το εικονίδιο και δεν ελέγχεται το πρόγραμμα από τον controller. Πρέπει να κλείσω το VDJ και να το ξανανοίξω.

Υπάρχει κάποια εντολή στο VDJ που να στέλνει κάποιο μήνυμα ότι έι εγώ είμαι ο κοντρόλερ σου;

Εκανα και reconnect την κονσόλα αλλά τίποτα.

Ευχαριστώ
Μέχρι στιγμής όλα καλά.
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 10:53 am
Με ποιον ακριβώς τρόπο ελέγχεις το Freestyler ?
Εννοώ, με ποιο τρόπο έχεις στήσει την επικοινωνία μεταξύ των δύο προγραμμάτων;
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 10:55 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
Το ειχα κανει στην καραντινα. Το ειχα στησει στην αρχη με το δικο σου midi plugin αλλα για καποιο λογο το εχω γυρισει στο default plugin το freestyler8

Φτιαχνω για καθε κουμπι action με send $fscommand κλπ
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 11:01 am
Δοκίμασε να βάλεις τη ρύθμιση os2l σε yes, αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.
Δεν έχω και πολλές γνώσεις γύρω από το freestyler 8
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 11:28 am
djachiPRO InfinityMember since 2005


Που βρίσκουμε αυτή τη ρύθμιση; Στα option του VDJ δεν υπάρχει, οπως ουτε στις παραμετρους του plugin,

Εντωμεταξυ έχω κι αλλη μια απορια. Γιατι δεν υπαρχει καμια υποστηριξη για το plugin αυτο, εφοσον θεωρειται native?
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 11:35 am
Ποια έκδοση έχεις;
Πρέπει να έχεις πολύ παλιά έκδοση για να μην έχεις την επιλογή os2l στις ρυθμίσεις.
Επίσης το plugin δεν είναι "native" εδώ και χρόνια, από καθώς δηλαδή υλοποιήθηκε το os2l
Είναι ένα "επίσημο" plugin του οποίου η βελτίωση σταμάτησε από καθώς υλοποιήθηκε το os2l
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 11:42 am
Επίσης μετά την επανεκκίνηση του VirtualDJ δοκίμασε να κλείσεις και να ανοίξεις το "Enable" στις ρυθμίσεις του plugin.
Τέλος κάποιες παλιότερες εκδόσεις του Freestyler είχαν ένα περίεργο bug που απαγόρευε επι της ουσίας πολλαπλές συνδέσεις από την ίδια IP.
Οπότε καλού κακού αν στο freestyler στην πάνω δεξιά γωνία βλέπεις το εικονίδιο του απομακρισμένου ελέγχου ενώ το VirtualDJ δεν μπορεί να στείλει εντολές, δοκίμασε να πατήσεις το εικονίδιο και να επιλέξεις αποσύνδεση όλων.
Λογικά μετά αν προσπαθήσεις ξανά το Freestyler θα πρέπει να μπορεί να συνδεθεί
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 11:45 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
My bad. Εψαχνα με osl κι όχι os2
Στο os2ldirectip βαζω 127.0.0.1:3333 ?

To freestyler x2 νομιζω δεν είναι συμβατό με OS2L ε;

Επίσης το πρόβλημα το αρχικό της μη αναγνωρησης της κονσόλας μετά από επανεκκίνηση του freestyler λύθηκε με deactivation/activation του plugin freestyler8
 

Posté Thu 16 Sep 21 @ 12:01 pm