Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet VIRUAL DJ KOΨIMATAKIA - Page: 2
Απο οτι ξερω επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβληματακι ειναι λογω των Stems. Απενεργοποιησε τα τελειως αν δεν τα χρησιμοποιεις. Εγω το εχω ακομα το θεματακι μεχρι να αναβαθμισω το λαπτοπ μου. για να το ελαττωσεις αν θελεις τα stems μπορεις επισης οταν φορτωνει το κομματι να το αφηνεις 2-3 '' και μετα να πατας ειτε hot cue ειτε search.

 

Posté Wed 30 Mar 22 @ 8:38 am
πως τα απενεργοποιω?τι να κανω στις ρυθμισεις των stems?με το που παω να φορτωσω το επομενο κομματι την ωρα που παιζει η μουσικη γινεται το κοψιμο.οχι με τα hot cue
 

Posté Fri 01 Apr 22 @ 4:16 pm
καλησπερα και χρονια πολλα!θα ηθελα βοηθεια γιατι εχω ενα σοβαρο προβλημα με το virtual που αγορασα.ενω παιζει το κομματι στο ενα ντεκ οταν παω να φορτωσω στο αλλο ενα τραγουδι ακουγεται στο κομματι που παιζει εκεινη την στιγμη ενα μικρο κοψιματακι...δεν ξερω τι συμβαινει.εχω απενεργοποιησει τα stems ...δεν ξερω τι φταιει...εχω για κοντρολερ ενα denon mk 2 6000...
σας παρακαλω βοηθειστε με εχω σοβαρο προβλημα....
 

Posté Sun 01 May 22 @ 11:06 pm
Κατ' αρχή θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι εδώ είναι το forum του Virtual Dj και όχι το support! Συνεπώς:

Α. Παρέχεται "βοήθεια" κατά προτεραιότητα (από άλλους κι εγώ προσωπικά κατ' αποκλειστικότητα) σε αυτούς που διαθέτουν επίσημη άδεια (και όχι cracked software).
Β. Παρέχεται "βοήθεια" εάν και όταν ο οποιοσδήποτε (που μπορεί να σε βοηθήσει) επισκέπτεται το forum (και όχι επειδή "επιβάλλεται")
Γ. Όχι μόνο δεν έχει καμία απολύτως θετική επίδραση το να δημοσιεύεις το "πρόβλημά" σου σε 2 ή 3 διαφορετικά νήματα και να είσαι και επίμονος, αλλά το ακριβώς αντίθετο!

Πάμε παρακάτω...

Δεδομένου ότι έχεις (πλέον) "αυθεντικό" πρόγραμμα και laptop του οποίου τα τεχνικά χαρακτηριστικά (που ανέφερες) είναι "επαρκή":

1. Κράτησε backup το VDj. Προσοχή: Εάν δεν ξέρεις πως ακριβώς, ρώτα, πριν είναι "αργά"...

2. Κάνε "clean installation" το OS. Κοινώς, πέρασε τα Win 10 64bit στον primary disk "απ την αρχή".

3. Πέρασε τους τελευταίους - πιο πρόσφατους drivers. Προσοχή: Εάν δεν ξέρεις ποιοι ακριβώς είναι, τότε:
3.1. Ζήτα βοήθεια από κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενο.
3.2. Εγκατέστησε το Dell Support Assist, "τρέξτο", ώστε να εγκαταστήσει όλους τους απαιτούμενους drivers και (εφόσον ολοκληρωθεί πλήρως η διαδικασία) απεγκατέστησέ το.

4. Κατέβασε την τελευταία έκδοση του VDj, εγκατέστησέ την και ενεργοποίησέ την.

5. Εγκατέστησε τους "τελευταίους" drivers του controller κανονικά μεν, αλλά στις Audio ρυθμίσεις του VDj, επέλεξε WASAPI, δε..

6. Πριν περάσεις οτιδήποτε άλλο, πριν ρυθμίσεις οτιδήποτε άλλο, αντέγραψε μόνον 2 - 3 κομμάτια στον primary disk και κάνε δοκιμές...

Θεωρητικά και εφόσον κάνεις ότι ακριβώς σου έγραψα, όπως ακριβώς στα έγραψα, δεν θα πρέπει να έχεις το οποιοδήποτε πρόβλημα. Οπότε, εδώ είμαστε, να σε κατευθύνουμε για την συνέχεια ή να σε συμβουλέψουμε (πιο συγκεκριμένα, πλέον), εάν υφίσταται πάλι το "πρόβλημα".

Γιατί όλα αυτά? Διότι η ύπαρξη ενός laptop με "clean installation" το OS, με πρόσφατα ενημερωμένο OS, με τελευταίους drivers, με "clean installation" το VDj (και όχι πάνω από cracked), με τελευταίους drivers του controller και απουσία οτιδήποτε άλλου, είναι η βασική προϋπόθεση, ώστε μετά να εξετάσουμε οτιδήποτε άλλο...
Και όχι, δεν φταίει ποτέ το αυθεντικό VDj, εάν το laptop του καθενός είναι "μπάχαλο" ή δεν γνωρίζει πως να το "στήσει"...
 

Posté Mon 02 May 22 @ 9:23 am
σε ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την επιμονη μου και τον πανικο που ισως εδειξα....
θα προσπαθησω να τα κανω ολα αυτα με καποιον που να γνωριζει περισσοτερα απο μενα.
οτι νεοτερο εχω θα σε ενημερωσω...εαν μου το επιτρεπεις ....
 

Posté Mon 02 May 22 @ 11:06 am
Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι μάλλον οι drivers (μόνο κατ' επίφαση) της Denon.
Δυστυχώς από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας της κονσόλας, οι Drivers της Denon για την MC6000MK2 είχαν θέματα. Και απ' όσο γνωρίζω αυτά τα θέματα δεν λύθηκαν ποτέ πραγματικά.
Για αρχή είναι από τις λίγες περιπτώσεις που προσωπικά θα πω δοκίμασε να δουλέψεις την κονσόλα με WASAPI drivers αντί για ASIO. Αλλά στην περίπτωση της MC6000MK2 οι ASIO drivers ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνουν εγκατεστημένοι στο σύστημα.
 

Posté Tue 03 May 22 @ 9:56 am
δυστυχως μετα απο ολα αυτα που μου ειπατε να κανω το προβλημα εξακολουθει....
επισης θα ηθελα να σας αναφερω και αυτην την απαντηση που μου εδωσε ως προβλημα ...
Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι μάλλον οι drivers (μόνο κατ' επίφαση) της Denon.
Δυστυχώς από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας της κονσόλας, οι Drivers της Denon για την MC6000MK2 είχαν θέματα. Και απ' όσο γνωρίζω αυτά τα θέματα δεν λύθηκαν ποτέ πραγματικά.
Για αρχή είναι από τις λίγες περιπτώσεις που προσωπικά θα πω δοκίμασε να δουλέψεις την κονσόλα με WASAPI drivers αντί για ASIO. Αλλά στην περίπτωση της MC6000MK2 οι ASIO drivers ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνουν εγκατεστημένοι στο σύστημα.
 

Posté Sat 07 May 22 @ 10:06 am
το θεμα ειναι οτι εγω με το συγκεκριμενο κοντρολερ απο τοτε που το αγορα εως και πριν μερικους μηνες δεν ειχα κανενα προβλημα.
αυτο δημιουργηθηκε εντελως ξαφνικα πριν λιγους μηνες.
δεν ξερω εαν φταιει η συμβατοτητα με το κοντρολερ.
δεν ξερω τι αλλο να κανω απο την στιγμη που εχω γνησιο virtual
 

Posté Sat 07 May 22 @ 10:16 am
χρησιμοποιω wassapi drivers και εχω εγκατεστημενους και τους asio
 

Posté Sat 07 May 22 @ 10:17 am
Πώς κράτησες back-up, ποια Win πέρασες και πώς πέρασες τους drivers?
 

Posté Mon 09 May 22 @ 5:52 pm
καλησπερα!θα ηθελα να αναφερω σχετικα με το προβλημα που εχω με αυτα τα μικρα κοψιματακια (οχι συνεχεια) οτι παρατηρησα σε δευτερο χρονο οτι τα κοψιματακια αυτα δεν γινονται οταν παιρνω το κομματι να το βαλω στο δευτερo deck την ωρα που παιζει το πρωτο deck αλλα ΟΤΑΝ πριν το φωρτωσω την ωρα που παιζει το κομματι στο ενα deck και βρισκω το κομματι γκριζαροντας το τοτε γινεται αυτο το μικρο κοψιματακι στον ηχο την ωρα που παιζει το αλλο κομματι
 

Posté Sun 15 May 22 @ 9:35 am
χρειαστεικε να το παρατηρησω λιγο πιο προσεκτικα για να το αναφερω οτι με αυτον τον τροπο γινεται το κοψιματακι και οχι οταν παω να το φορτωσω
 

Posté Sun 15 May 22 @ 9:36 am
οταν βρησκω το κομματι και το γκριζαρω ετοιμαζοντας το να το φορτωσω
 

Posté Sun 15 May 22 @ 9:43 am
Ξαναεγραψα και πιο παλιά. Το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα λόγω Stems άμα τα απενεργοποίησεις δεν θα έχεις κανένα θέμα! Εγώ απλά όταν φορτώνω κομμάτι δεν κάνω πολλές γρήγορες κινήσεις για 4-5 δευτερόλεπτα.
 

Posté Tue 07 Jun 22 @ 7:45 am
Επίσης όμως θα ήταν καλό να γνωρίζεις (και να αναγνωρίζεις) οτι κάθε περίπτωση είναι ή μπορεί να είναι διαφορετική.
Αυτό που "διόρθωσε" το δικό σου πρόβλημα δεν σημαίνει οτι θα διορθώσει και το πρόβλημα κάποιου άλλου... Γιατί πιθανότατα δεν έχετε το ίδιο πρόβλημα (ακόμα κι αν κάποιες φορές τα συμπτώματα μπορεί να είναι παρόμοια)

Κοψίματα στον ήχο λόγω stems σημαίνουν απλά οτι:
1) Η δημιουργία των stems γίνεται με την CPU και όχι την GPU και
2) Η CPU είναι αρκετά αδύναμη να ανταπεξέλθει ταυτόχρονα στην δημιουργία των stems και την διαχείριση real-time audio.

Εδώ ο χρήστης λέει οτι το κόψιμο γίνεται πριν καν φορτώσει το κομμάτι στο deck (απλά επιλέγοντας το στον browser)
Αν λάβουμε υπόψη οτι το VirtualDJ δεν εκτελεί σχεδόν καμία ενέργεια απλά "επιλέγοντας" ένα κομμάτι στον browser, το συγκεκριμένο πρόβλημα γίνεται ακόμα πιο μυστήριο και σίγουρα ακόμα πιο άσχετο με τα stems και το mathEngine.

Τέλος, ο χρήστης έχει ήδη δοκιμάσει (και μάλιστα δύο φορές) να απενεργοποιήσει τα stems χωρίς καμία διαφορά στο πρόβλημα του. Μάλιστα την δεύτερη φορά το δοκίμασε (χωρίς επιτυχία) μετά από τη δική σου συμβουλή!

Τέλος στον atomix_stefanmix θα συνιστούσα πλέον ένα εκτεταμένο έλεγχο DPC Latency (με το LatencyMon)
Και παρουσίαση των αποτελεσμάτων εδώ όσο πιο αναλυτικά γίνεται.
 

Posté Tue 07 Jun 22 @ 11:56 am