Connexion rapide:  

Forum: Greek Forum

Sujet Virtual 21 STEMS - Page: 1
IeroPanPRO InfinityMember since 2019
Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να αγοράσω νέο λάπτοπ καθώς το παλιό μου βγάζει προβλήματα με το virtual 21 όταν το λειτουργώ με τα STEMS. Τι λάπτοπ μου προτείνεται ώστε να τρέχει το πρόγραμμα με αξιοπιστία χωρίς να κολλάει ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 5:04 pm
Επειδή μόλις κυκλοφόρησε το VirtualDJ 2023 με Stems 2.0 αν πραγματικά θες να εκμεταλευτείς τα stems στο έπακρο τότε η συμβουλή είναι Gaming Laptop με κάρτα γραφικών nVidia RTX series ή MacBook / MacBook Pro / MacAir με Apple M1 ή Apple M2 chipset (Apple Silicon)
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 5:43 pm
IeroPanPRO InfinityMember since 2019
Ευχαριστώ για την βοήθεια Phantom deejay, δεν ασχολούμαι με τα stems από τα pads , μου αρέσει το advance EQ mode να είναι
EZREMIX για ωραία remix και κάνω τα τραγούδια είτε acapella ή instrumental . Σκέφτομαι το macbook air με 16 giga αλλά επειδή έχει λίγα giga σκληρό θα κουμπόσω εξωτερικό. Το κοντρολερ μου είναι λίγο περίεργο καθώς δεν συνεργάζεται απολύτως,είναι το traktor kontrol s4 το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν συνεργάζονται οι οθόνες αλλά δεν με πειράζει καθώς όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά, θα έχει κάποιο update στο virtual 23;
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 7:05 pm
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει...

Από την στιγμή κατά την οποία χρησιμοποιείς stems (ver. 1) και ανεξαρτήτως του πως τα "χειρίζεσαι" (pads ή knobs), τότε κρίνεται σκόπιμο το laptop σου να έχει "ξεχωριστή' κάρτα γραφικών, η οποία θα αναλαμβάνει την επεξεργασία των stems, ώστε η CPU να μην επιφορτίζεται και με αυτή την διαδικασία, η οποία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην ομαλή ροή της αναπαραγωγής.

Από την στιγμή κατά την οποία χρησιμοποιείς stems (ver. 2) και ανεξαρτήτως του πως τα "χειρίζεσαι" (pads ή knobs), τότε κρίνεται σκόπιμο το laptop σου να έχει και "ξεχωριστή' κάρτα γραφικών και πιο συγκεκριμένα nVidia RTX (ή έστω GTX 16xx) ή Mac M1/M2.
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 7:40 pm
IeroPanPRO InfinityMember since 2019
Σε ευχαριστώ Theios Giorgos, λέω να πάω σε macbook air με προβληματίζει μόνο η έλλειψη θυρών και χωρητικότητας, σε windows έχετε να μου προτείνετε κάποια λάπτοπ;
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 8:34 pm
Εγώ προσωπικά, εάν ήταν να αγοράσω νέο laptop αυτή την περίοδο, τότε θα εστίαζα σε μοντέλα με (κατά σειρά προτεραιότητας):

1. TYPE: Gaming
2. SCREEN: 15,6" οθόνη
3. VGA: nVidia "ξεχωριστή" κάρτα γραφικών, οικογένειας RTX.
4. CPU: Τουλάχιστον Intel i5
5. HDD: SSD M.2

Από κει και πέρα, μέγεθος μνήμης, μέγεθος δίσκου και λειτουργικό, δεν θα με απασχολούσαν, διότι αυτά αλλάζουν...

Όσον αφορά σε κατασκευαστές, θα εστίαζα σε Dell (Alienware, εάν άντεχε η τσέπη μου) ή Asus (Rog) ή Msi (raider)...
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 9:31 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
IeroPan wrote :
Σε ευχαριστώ Theios Giorgos, λέω να πάω σε macbook air με προβληματίζει μόνο η έλλειψη θυρών και χωρητικότητας, σε windows έχετε να μου προτείνετε κάποια λάπτοπ;

το air μπορει να εχει εσωτερικο δισκο μεχρι και 2 ΤΒ , δε σου φτανει? οι θυρες ειναι 2 type c μονο οποτε αν θες και αλλα τοτε μονο με hub
 

Posté Mon 14 Nov 22 @ 10:59 pm
PANOSV wrote :
το air μπορει να εχει εσωτερικο δισκο μεχρι και 2 ΤΒ , δε σου φτανει? οι θυρες ειναι 2 type c μονο οποτε αν θες και αλλα τοτε μονο με hub

Και το κόστος του να πας από δίσκο 256GB σε 2ΤΒ είναι όσο ακόμα ένα καινούργιο MAC.. :P
Πλάκα κάνω. Αλλά αυτό είναι το μεγάλο κακό με τα μοντέρνα MAC. Οτι αγόρασες (την ημέρα που το αγόρασες) αγόρασες. Δυνατότητα ανβάθμισης/επέκτασης πρακτικά δεν υπάρχει.
Έτσι αν θες να είσαι καλυμμένος για μερικά χρόνια "μπροστά"καταλήγεις να πληρώσεις όσα θα έδινες και για ένα μικρό αυτοκίνητο.. :P

Απο πλευράς επιδόσεων πάντως το MacAir M1 "σκοτώνει" (είναι πολύ καλό)
Απλά για την δική μας την δουλειά χρειάζεσαι και ένα καλό hub και εξωτερικό δίσκο. Γιατί διαφορετικά το κόστος αγοράς ανεβαίνει εξωπραγματικά.
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 1:23 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
PANOSV wrote :
το air μπορει να εχει εσωτερικο δισκο μεχρι και 2 ΤΒ , δε σου φτανει? οι θυρες ειναι 2 type c μονο οποτε αν θες και αλλα τοτε μονο με hub

Και το κόστος του να πας από δίσκο 256GB σε 2ΤΒ είναι όσο ακόμα ένα καινούργιο MAC.. :P
Πλάκα κάνω. Αλλά αυτό είναι το μεγάλο κακό με τα μοντέρνα MAC. Οτι αγόρασες (την ημέρα που το αγόρασες) αγόρασες. Δυνατότητα ανβάθμισης/επέκτασης πρακτικά δεν υπάρχει.
Έτσι αν θες να είσαι καλυμμένος για μερικά χρόνια "μπροστά"καταλήγεις να πληρώσεις όσα θα έδινες και για ένα μικρό αυτοκίνητο.. :P

Απο πλευράς επιδόσεων πάντως το MacAir M1 "σκοτώνει" (είναι πολύ καλό)
Απλά για την δική μας την δουλειά χρειάζεσαι και ένα καλό hub και εξωτερικό δίσκο. Γιατί διαφορετικά το κόστος αγοράς ανεβαίνει εξωπραγματικά.

αα φιλε ειπα για την δυνατοτητα!! περαν της πλακας αυτη τη στιγμη παντως το Μ1 αν μπορεις να το παρεις και με τιμολογιο και να γλιτωσεις το φπα ειναι best value hub και δισκος εξωτερικος (αναλογα την χρηση )ναι χρειαζεται... αλλα και οχι απολυτα (θα συνεχισω τις δοκιμες/μετρησεις στο αλλο νημα γι αυτα που εχουμε αφησει ;) )
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 10:57 am
Best value, ανάλογα με τι θες να κάνεις.
Εννοώ οτι ακόμα και για DJ-ing αν π.χ. δεν έχεις απαιτήσεις (stems/video) τότε σίγουρα δεν είναι VFM
Επίσης αν το χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές τα πράγματα αλλάζουν.

Π.χ. εγώ τα laptop μου τα χρησιμοποιώ και για την "άλλη" μου δουλειά (Τοπογράφος Μηχανικός)
Το πρόβλημα είναι οτι κάποιες εφαρμογές απλά δεν υπάρχουν για MAC OS. Οπότε το Value ενός MAC για αυτές τις περιπτώσεις πέφτει κατακόρυφα...
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 11:06 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Best value, ανάλογα με τι θες να κάνεις.
Εννοώ οτι ακόμα και για DJ-ing αν π.χ. δεν έχεις απαιτήσεις (stems/video) τότε σίγουρα δεν είναι VFM
Επίσης αν το χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές τα πράγματα αλλάζουν.

Π.χ. εγώ τα laptop μου τα χρησιμοποιώ και για την "άλλη" μου δουλειά (Τοπογράφος Μηχανικός)
Το πρόβλημα είναι οτι κάποιες εφαρμογές απλά δεν υπάρχουν για MAC OS. Οπότε το Value ενός MAC για αυτές τις περιπτώσεις πέφτει κατακόρυφα...
ααααα φιλος...αλλαξε επαγγελμα!!
πλακα κανω, σιγουρα εχεις απολυτο δικιο....το Best value παει στο οτι περνεις ενα all around μηχανημα με εξαιρετικες δυνατοτητες για djing/vjing, απολυτα φορητο, και γενικης αλλα οχι εξειδικευμενης χρησης... και γω στα ιατρικα που βρισκομαι για mac δεν υπαρχει σχεδον τιποτα... ομως γενικα για ενα προσωπικο all around μηχανημα με εμφαση στην φορητοτητα και την μουσικη το θεωρω τοπ.. (και ειμαι και ολιγον gadget-ακιας και apple fanboy ας μην ξεχναμε :p )

 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 11:29 am
Πριν πολλά χρόνια, παρακολουθούσα ανελλιπώς την εκπομπή Top Gear του BBC. Μια εκπομπή, η οποία (για όσους δεν την γνωρίζουν) ασχολούνταν με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό (δοκιμές, συγκρίσεις, κ.α., διαφόρων μοντέλων) μεν, αλλά με τον πλέον μοναδικό και διαφορετικό τρόπο, δε.

Σε κάποια εκπομπή, λοιπόν, σύγκριναν μία Porsche (δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, αλλά μπορώ να το βρω στο σχετικό επεισόδιο στο YouTube) με ένα Audi R8.

Και, αφού κατάφεραν (με το μοναδικό τρόπο των παρουσιαστών Richard Hammond, James May, Jeremy Clarkson) και “διέλυσαν” και τα 2 super cars, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι:

Το Audi σαφώς και υπερτερούσε κατά πολύ της Porsche, αλλά για την πλειοψηφία των οδηγών, άλλο να κρατάς μπρελόκ Audi και άλλο Porsche”.

Κάθε φορά, λοιπόν, που βλέπω έναν Digital Dj με Mac, σκέφτομαι το πόσο τελικά “αξίζει” η εικόνα ενός… μπρελόκ (στην προκειμένη περίπτωση ενός μήλου) και με πιάνουν τα γέλια. Κάτι που φυσικά ισχύει στο ακέραιο και για τα κινητά τηλέφωνα.

Υ.Γ. Πανούλη, να με συμπαθάς, ε? Δεν είναι προσωπικό το θέμα... :-)
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 1:43 pm
PhantomDeejay wrote :
Επειδή μόλις κυκλοφόρησε το VirtualDJ 2023 με Stems 2.0 αν πραγματικά θες να εκμεταλευτείς τα stems στο έπακρο τότε η συμβουλή είναι Gaming Laptop με κάρτα γραφικών nVidia RTX series ή MacBooc / MacAir με Apple M1 (Apple Silicon)


....Και για να εχουμε μια εικονα κι εφοσον φανταζομαι θα εχεις παρακολουθησει απειρες δοκιμες Γιωργο,
με RTX 2070 ο χρονος 'διαβασματος' των stems ανεβηκε απο 3-5 sec που ηταν στην 1.0, στα 12-17 sec
στην 2.0. Αυτος ο χρονος ειναι αρκετα περιοριστικος οταν παιζεις μονο ρεφραιν πχ και ειδικοτερα αν το refrain που εχεις πιασει το cue ειναι στο τελος του κομματιου.. Υπαρχει περιθωριο βελτιωσης του χρονου με καποια ρυθμιση (πχ της GPU), ή χρειαζεται ακομα καλυτερη καρτα για να πεσεις κατω απο τα 10 sec?
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 2:58 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
PhantomDeejay wrote :
Επειδή μόλις κυκλοφόρησε το VirtualDJ 2023 με Stems 2.0 αν πραγματικά θες να εκμεταλευτείς τα stems στο έπακρο τότε η συμβουλή είναι Gaming Laptop με κάρτα γραφικών nVidia RTX series ή MacBooc / MacAir με Apple M1 (Apple Silicon)


....Και για να εχουμε μια εικονα κι εφοσον φανταζομαι θα εχεις παρακολουθησει απειρες δοκιμες Γιωργο,
με RTX 2070 ο χρονος 'διαβασματος' των stems ανεβηκε απο 3-5 sec που ηταν στην 1.0, στα 12-17 sec
στην 2.0. Αυτος ο χρονος ειναι αρκετα περιοριστικος οταν παιζεις μονο ρεφραιν πχ και ειδικοτερα αν το refrain που εχεις πιασει το cue ειναι στο τελος του κομματιου.. Υπαρχει περιθωριο βελτιωσης του χρονου με καποια ρυθμιση (πχ της GPU), ή χρειαζεται ακομα καλυτερη καρτα για να πεσεις κατω απο τα 10 sec?

o αλγόριθμος του vdj όταν έχεις hotcues αναλύει πρώτα το κομμάτι από το hotcue που έχεις διαλέξει και μετά οπότε δεν έχεις πρόβλημα ;)
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 3:34 pm
Στα Stems 2.0 κάνουμε segment / priority separation.
Αυτό σημαίνει οτι το πρόγραμμα πρώτα κάνει separation από το σημείο που βρίσκεσαι και μπροστά και μετά τελειώνει και το υπόλοιπο κομμάτι.
Επίσης εάν πηδήξεις σε διαφορετικό σημείο (ενώ δεν έχει τελειώσει τον διαχωρισμό των stems) θα συνεχίσει τον διαχωρισμό από εκεί.

Τώρα για τους χρόνους:
Με τα Stems 2.0 ΔΕΝ χρειάζεται να περιμένεις να γίνει διαχωρισμός ολόκληρου του κομματιού.
Το πρόγραμμα κάνει διαχωρισμό σε "κομμάτια" των 12 δευτερολέπτων. Αυτό σημαίνει οτι για την RTX 2070 που η ταχύτητα διαχωρισμού της είναι 12x realtime χρειάζεται μόλις 1 δευτερόλεπτο για να διαχωρίσει το πρώτο κομμάτι από το σημείο που βρίσκεσαι / πηδάς και κάτω.
Που σημαίνει οτι με το που φορτώνεις ένα κομμάτι, τα stems είναι έτοιμα στο σημείο που βρίσκεσαι (π.χ. στο hotcue 1, ΟΠΟΥ κι αν είναι αυτό μέσα στο κομμάτι) μετά από 1 δευτερόλεπτο.

Υ.Γ.: Σε 10 δευτερόλεπτα η κάρτα σου διαχωρίζει 2 λεπτά ήχου. Νομίζω πως όσο γρήγορα κι αν παίζεις, δεν θα καταφέρεις να "ξεμείνεις" από buffer παρά μόνο αν κάνεις load + instant play ΜΕ STEMS που δεν θα έχεις stems έτοιμα για το πρώτο δευτερόλεπτο.

Υ.Γ.2:
Οι μόνες κάρτες που πραγματικά σου δίνουν αρκετό όφελος σε σχέση με την δική σου είναι η RTX 3070 και RTX 3080

Ενδεικτικοί χρόνοι διαχωρισμού ( x realtime)
GTX 1050: 5x
GTX 1650: 6x
RTX 2060: 10x
RTX 2070: 12x
RTX 2080: 15x
RTX 3060: 15x
RTX 3070: 20x
RTX 3080: 30x
 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 7:18 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :

Κάθε φορά, λοιπόν, που βλέπω έναν Digital Dj με Mac, σκέφτομαι το πόσο τελικά “αξίζει” η εικόνα ενός… μπρελόκ (στην προκειμένη περίπτωση ενός μήλου) και με πιάνουν τα γέλια. Κάτι που φυσικά ισχύει στο ακέραιο και για τα κινητά τηλέφωνα.

Υ.Γ. Πανούλη, να με συμπαθάς, ε? Δεν είναι προσωπικό το θέμα... :-)

ειμαστε τελειως off topic ομως να πω καποια πραγματα..(και δε ξαναγραφω για παρομοιο θεμα εδω)
κοιτα ως ενα σημειο αυτα που λες εχουν καποια βαση ομως οχι ακριβως...
αρκετοι οντως γουσταρουν το μπρελοκ αυτο ομως που θα σου πω ειναι πως για μενα για all around εργαλειο, ειναι οτι καλυτερο μπορω να παρω αυτη τη στιγμη σε αυτα λεφτα... πριν απο αυτο (και απο του 2018) ειχα ενα lenovo carbon με Ι7 16gb ram με m2(τιμη αρκετα πανω απο τα τα χρηματα του μακ) (εκεινη την περιοδο επεσε στα χερια μου και το πρωτο air του '15 11,6 με ι5 και εκανα την πρωτη επαφη)κλπ κλπ...
καμμια σχεση η σταθεροτητα , η αυτονομια , η οθονη (και ας ειχε και αυτο 2Κ) ... οκ στο vdj φυσαγε και αυτο, ομως για ποιο ιδιαιτερα πραγματα soundforge/ableton απλα η μερα με την νυχτα...
saving set 2ωρο στο lenovo 3~4' μακ ~1'+ για να μη μιλησω για κομπρεσσορα σε ολοκληρο το αρχειο...
ακομα και για απλο browsing η ταχυτητα και η σταθεροτητα δε παιζεται...ας μη μιλησω και για σελιδες τυπου fb...και ποτε δε κλεινεις η κανεις restart...
αλλα αληθεια χωρις να θελω να σε πεισω θα σου πω πως αν σου πεσει στα χερια σου και μπορεις να το χρησιμοποιησεις 1 εβδομαδα....απλα καντο..
τωρα για το μηλοτηλεφωνο μπορω να σου μιλαω πολλες ωρες αλλα θα σου πω πολυ απλα οτι εισαι τελειως λαθος...
νο χαρντ φιλινγκς ετσι? :P

 

Posté Tue 15 Nov 22 @ 10:20 pm
PhantomDeejay wrote :


Που σημαίνει οτι με το που φορτώνεις ένα κομμάτι, τα stems είναι έτοιμα στο σημείο που βρίσκεσαι (π.χ. στο hotcue 1, ΟΠΟΥ κι αν είναι αυτό μέσα στο κομμάτι) μετά από 1 δευτερόλεπτο.

Υ.Γ.: Σε 10 δευτερόλεπτα η κάρτα σου διαχωρίζει 2 λεπτά ήχου. Νομίζω πως όσο γρήγορα κι αν παίζεις, δεν θα καταφέρεις να "ξεμείνεις" από buffer παρά μόνο αν κάνεις load + instant play ΜΕ STEMS που δεν θα έχεις stems έτοιμα για το πρώτο δευτερόλεπτο



Δεν το είχα προσέξει αυτό! Τότε είμαστε οκ!!!
 

Posté Wed 16 Nov 22 @ 6:35 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Απορία...Γιατί γράφετε Mac book air m1 και όχι pro? Τα pro δεν κάνουν?
 

Posté Wed 16 Nov 22 @ 12:52 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
PhantomDeejay wrote :
Επειδή μόλις κυκλοφόρησε το VirtualDJ 2023 με Stems 2.0 αν πραγματικά θες να εκμεταλευτείς τα stems στο έπακρο τότε η συμβουλή είναι Gaming Laptop με κάρτα γραφικών nVidia RTX series ή MacBooc / MacAir με Apple M1 (Apple Silicon)


Απορία...Γιατί γράφεις Mac book air m1 και όχι και pro? Τα pro δεν κάνουν?
 

Posté Wed 16 Nov 22 @ 12:53 pm
Macbook / Macbook Air / Macbook PRO με M1 ή M2 chipset.

Εντάξει τώρα; :P

Πέρα από την πλάκα το βασικό είναι να έχουν Apple Silicon επεξεργαστή, δηλαδή M1 ή Μ2 και όχι intel.
Κατά τα άλλα το μοντέλο δεν παίζει ρόλο.
Απλά επειδή το Air θεωρείται λίγο πιο "αδύναμο" από το κανονικό μοντέλο θεώρησα σκόπιμο να γράψω οτι ΚΑΙ το Air δεν έχει πρόβλημα με Real Time Stems Separation.
Θεώρησα αυτονόητο οτι όσοι ξέρουν από MAC και υπολογιστές θα καταλάβουν οτι το "ανώτερο" Macbook PRO φυσικά και κάνει για Real Time Stems Separation από την στιγμή που κάνει και το "απλό"
 

Posté Wed 16 Nov 22 @ 1:29 pm
83%